Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieFB

Wojny Thjoradriańskie



Od czasu odkrycia Thjorodru (około 100 po Kataklizmie), stoczono kilka wojen o przejęcie kontroli nad cennym metalem. Ostatnia z nich pomiędzy Thjorgardem i Throinheimem odbyła się w 418 roku NPK

O samym Thjoradzie.

Thjorad jest metaliczną substancją bardzo podatną na czary. Z natury jest też bardzo ciężki. Wydobywa się jedynie w górniczym rejonie Gulch w Thjoradzie. Możliwe, że można odnaleźć go gdzieś w górach Fenn (łańcuchu górskim otaczającym Morze Verohffina), jednakże koszty wydobycia tamtych złóż byłyby zbyt wysokie.

Wczesne Wojny(112-200 NPK)


Pierwsze 4 wojny Thjoradriańskie zostały stoczone między wodzami rywalizujących wiosek, znajdujących się w regionie znanym jako Thjorgard. Jeden z ówczesnych wodzów stał się szczególnie sławny. Zwano go Bjarnusem Walecznym. Oprócz zjednoczenia wszystkich klanów, zasłynął jako założyciel miasta Thrjorgrad ( które nazwę zyskało od wydobywanej tam rudy). Jego armia pokonała ostatnie z thjorgardiańskich klanów, i stała się znana jako Klan Thjorgard. Miasto cieszyło się pokojem nawet po śmierci Bjarnusa, lecz tylko do 238 roku NPK.

Wojny Środkowe


W roku 238 NPK, jarl Hridmir Słomianoręki wybrał się w podróż do Thronheimu, aby poznać swoją przyszłą małżonkę. Podczas gry w kamienie Hridmir pokłócił się ze swoim starszym bratem Hafgrimem. Hirdmir udusił Hafgima i szybko wrócił do domu. Ojciec Hafgima, Dian Fasoltssen, wpadł w szał. Zażądał, aby Hridmir zapłacił odszkodowanie w wysokości 2000 funtów, Hirdmir odmówił, więc Dian najechał Thjorgard. Dian pokonał umocnienia Throjgardu po ponad 30 dniowym oblężeniu, a Hridmir uciekł. Armia Diania splądrowała miasto. Spalono domy i zburzono składy, a mieszkańców zastraszono.
Dian panował nad miastem dokładnie dwa dni, dopóki nie pojawiła się Oda, siostra Hirdmira, i nie przepędziła jego armii z Thjorgardu. Przepędziła ich aż do Thronheimu, gdzie przystąpiła do oblężenia miasta. W końcu, gdy Dian zapłacił jej okup, Oda wróciła do domu.
Thjorgard i Thronheim stoczyły jeszcze trzy wojny, i w tym czasie Tronheim został zrównany z ziemią przynajmniej dwa razy. W końcu wnuk Diania, Leip zmusił Throjgard do podpisania traktatu pokojowego, który obowiązywał aż do roku 404 NPK.

Wojny Późne(350-400 AC - po Kataklizmie)


Tronheim nie był jedynym klanem zainteresowanym cenną rudą, znaną pod nazwą Thjoradu.
W 350 roku NPK klan Frosgrad najechał na Thjorgard pod dowództwem jarla, Olafa Grubego. Miał on zamiar zapanować nad całych Chedianem. Posiadał on wyjątkowy miecz nazywany Jorhghames i wierzył, że dzięki tej magicznej broni nikt go nie pokona. Kiedy jego wojska skierowały się na armię thjorgardiańską Olaf Gruby oddalił się samotnie. Wpadł w zasadzkę zabójców, którzy zabili go i przejęli jego miecz. Frosgardiańska armia została zdziesiątkowana następnego dnia, po śmierci ich jarla. Ci, którzy przeżyli, trafili w niewolę. Ich potomkowie żyją w Thjorgardzie po dziś dzień. Kilka lat po śmierci Olafa Grubego pewien rycerz ze Sturmfordu zebrał armię, z zamiarem wzięcia Thjorgardu siłą. Twierdził, że jest wnukiem Svena Krwawego Topora, legendarnego wojownika, który zawsze zwyciężał w walce. Po kilku próbach zdobycia Thjorgardu od morza, jego łódź zatonęła podczas burzy.
Nie wszystkie wojny prowadzone były na polu bitwy. Bogaty kupiec z Thjorgardu chciał kupić sobie tytuł jarla. Ówczesny jarl, Roderik Tęgi, był ze wszech miar grubym głupkiem.
Był bardziej zainteresowany czerpaniem zysków ze swojego stanowiska, niż rozwiązywaniem problemów swojego ludu. Ragnar użył pieniędzy zarobionych na handlu Thjoradem, aby wpłynąć na ludzi ze środowiska Roderika. Na nieszczęście Ragnara, jeden z konfidentów Roderika ujawnił spisek, a Ragnar zamiast zostać nowym jarlem, zawisnął na szubienicy.


Ostatnia Wojna(404-418 NPK)


Gdy Thjorgard został zmuszony do podpisania traktatu pokojowego z Tronheimem, Leip zażądał rocznej daniny w wysokości 1000 funtów dla thronheimskiego jarla.
Do 400 NPK przemysł Thjorgardu był w zapaści. Górnicy ledwo wydobywali tyle rudy ile potrzebne było na opłacenie Tronheimu W roku 404 ludzie mieli dosyć. Ludność Thjorgardu pod wodzą Geitlifa Mocnego Kilofa obaliła swego jarla. Szybko mianowali Geitlifa nowym przywódcą i pilnie wysłali wiadomość do Tronheimu. Nie chcieli więcej płacić. Tronheim w odpowiedzi wysłał armię, która miała otoczyć miasto.
Geitlif był na to przygotowany i wydostał się tunelami pod górami Thjorgardu i zastawił zasadzkę na wojska Tronheimu. Po stosowanej przez Geitlifa strategii szybkiego atakowania i uciekania armia thronheimiańska opuściła miasto.
Jednak Thjorgard i Thronheim nie zaprzestały walk. Klany walczyły jeszcze przez 14 lat, dopóki w 418 NPK z tajemniczych powodów, nie zaprzestano walki,
Plotka głosi, a my w nią wierzymy, że wpływ na zakończenie walk miało zamknięcie przełęczy górskiej między Thjorgardem i Thronheimem. Od czasu zakończenia ostatniej Wojny Thjoradiańskiej prawie wiek temu, miasta-klany zostały bliskimi sojusznikami. Kilku jarlów Thronheimu wżeniło się w rodziny jarlów thjorgardiańskich i vice versa. Osiągnęli oni pokój, i wygląda na to, że będzie on trwał wiecznie.

© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Might and Magic IX". Redakcja, kontakt