Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieFB

Ciekawostki

Realia przedstawione w grze opierają się na mitologii i historii germańskiej. W MM9 pojawia się dość często pismo runiczne, którym posługiwali się wikingowie, a także liczne nawiązania do samego języka (m.in. w nazwach miast Chedianu).

Wykaz nawiązań do kultury i historii
Sturmford i Drangheim"Sturm und Drang" - epoka w literaturze niemieckiej ("burzy i naporu")
DrangheimJako dziedzictwo języka starogermańskiego w językach skandynawskich i niemieckim heim oznacza dom.
FrosgardGard w językach wywodzących się ze starogermańskiego oznacza osadę, miasto.
Ludwig VanChodzi o kompozytora Ludwiga van Beethovena (angielska nazwa lokacji Buraczany Raj to Beet Hoven)
MaryPomysł na zadanie z dziewczynką szukająca owieczki został zaczerpnięty z anglojęzycznej (dość popularnej w Stanach) piosenki Mary has a little lamb
Tamur LengTimur Lenk, mogolski zdobywca z XIV wieku
Magnus ver MagnussenIslandzki Strongman.
Yanmir, FrePostacie z mitologii nordyckiej. Odpowiednio Ymir i Freya.
KrohnCrom, celtyckie bóstwo m.in. burzy i wieczności
Szalony NurtiganMad Martigan z filmu Willow
ArslegardChoć wzorowany na Asgardzie, oznacza raczej co innego (sprawdźcie angielskie słowo arse lub skandynawskie słowo arsle/arsel)
Lalka z FestiwaluDinozaur Barney z amerykańskiego programu dla dzieci - "Barney i Przyjaciele"
Nicolai IronfistKsiążę Nicolai z MM6, który uciekł do cyrku, a drużyna musiała go sprowadzić na zamek
Njam MącicielNawiązanie do Lokiego z mitologii nordyckiej - lodowego olbrzyma, brata krwi Odyna i odtwórcy głównej roli w Ragnaroku. Co ciekawe, czytając jego imię Njama od końca otrzymamy słowo mine (ang. mój), jednakże w angielskiej wersji gry Njam to nadal Njam, a nie Niam...
MevanMavin, najważniejsza broń w grze... Wizards&Warriors. Tylko z jej pomocą możemy pokonać Lorda Ceta (głównego antagonisty) lub jego wrogów (Kerah i Anephasa).
SygnirPodobieństwo nazwy do żony Lokiego, Sigyn, jest aż nazbyt przypadkowe, prawda? :P
EinherjarPolegli wojownicy zabierani przez Walkyrie do Walhalli, gdzie jedzą i szykują się do ostatniej walki podczas Ragnarok
GungnirWłócznia należąca do samego króla Asów i tym samym najwyższego boga mitologii nordyckiej - Odyna
BlutterbungerNazwa prawdopodobnie będąca zlepkiem dwóch innych słów: blutt (żeńskie narządy rozrodcze, najgorsze określenie kobiety w języku angielskim lub włosy łonowe) i bung (zatyczka)
MjulnirMjollnir, młot Thora.
VanirWanowie, druga z ras bogów w mitologii nordyckiej, do której należała m.in. Freya
SamarjitIndyjskie imię oznaczające "Pana/Lorda Vishnu"
Kraftig BageNajprawdopodobniej połączenie dwóch słów z języków skandynawskich oznaczających "silny, mocny" i "tył, wstecz"
TillhyggeSzwedzkie słowo oznaczające "broń"
TolleriOdmiana słowa tollerare ("akceptować, pozwalać, tolerować"). Także nawiązanie do Tolbertiego z wcześniejszych gier z serii
Idgrasa, Idgrasine, itp.Nawiązanie do drzewa Yggdrasile z mitologii nordyckiej, spinające zaświaty, Midgard (ziemię), Arsgard i inne krainy
PoltergaistOgół wydarzeń związanych z dziwnymi dźwiękami, uznawane przez naukowców z braku satysfakcjonujących dowodów jako halucynacje. Zwyczajowo także złośliwy duch ingerujący fizycznie w świat żywych (słowo pochodzi z języka niemieckiego!)
Hrothgar Krohnssen (opis tarczy Wróg Strzał)Hrothgar - legendarny król duński z VI wieku, pojawia się w dwóch utworach - Beowulf i Widsidh
Ilthic (Los wiedźmy)Angielskie słowo "lithic" oznacza ogólnie erę kamienną w dziejach ludzkości
HubrisW starożytnej Grecji oznaczało to słowo dumę, pychę rodową lub majestat władzy, które uniemożliwiają mu prawidłowe rozpoznanie sytuacji, w której się znalazł.
Laet'axLatex, substancja mocno rozciągliwa używana m.in. przy produkcji odzieży
MountbattenImiona w opisie tego amuletu to członkowie pierwotnie fikcyjnego zespołu "The Rutles" (parodia The Beatles), który pojawia się m.in skeczach Monty Pythona
WeregildGłówszczyzna - w średniowieczu suma pieniędzy należna rodzinie za głowę zabitego
opis SzabliW "Nowej Nadziei" Ben Kenobi wymawia te same słowa, mówiąc o mieczu świetlnym
Beowulf IngssenBeowulf jest popularnym bohaterem z mitologii nordyckiej i tytułowym bohaterem poematu "Beowulf", na bazie którego nakręcono w 2007 roku film
Hrabia DookTwierdzi, że jest numerem 1, co nawiązuje do Diuka z filmu "Ucieczka z Nowego Yorku" z 1981 roku
SkraelosNajprawdopodobniej jest to nawiązanie do pierwszych osadników Grenlandii - ludu Dorset, których wikingowie nazwali Skraelingami (ich nazwa oznacza zapewne wątłych lub nędznych, żałosnych ludzi)
Światynia RatatoskRatatosk to wiewiórka z mitologii germańskiej, która biegała po Yggdrasilu - drzewie, na którym był rozpięty cały świat.

Może sami znajdziecie jeszcze jakieś nawiązania? ;)W Pracowni Lisza znajdujemy notatkę"...zapewniłem sobie dominację! Stworzę gigantyczną armię szkieletów. Machina jest gotowa do pracy. Teraz potrzebuję jedynie stałego dopływu rekrutów. Wkrótce, wszyscy padną przede mną na kolana! Już prawie zasmakowałem zwycięstwa. Jedynym, który może stanąć mi na drodze jest Lisz zwany Pinky. Jestem pewien, że on również zamierza podbić świat... pozbyć się go... wszystko stanie się proste.", w której pojawia się motyw podboju świata i imię Pinky. Dzwoni w kościele? I powinno - to nawiązanie do serialu animowanego Pinky i Mózg.
Zielony Mąż, a właściwie Zielony Człowiek (ang. "Green Man") jest jedną z najstarszych postaci w mitologiach. Rozpowszechniony przez Celtów, ale widoczny także w legendach islamskich czasów przedmahometańskich. Nazwa pochodzi od staroangielskiego greemans oznaczającego "dobrobyt".
W islamie "Zwany jest Al-Chadir. Według legend, miał on wskazywać wędrującym nomadom drogę do wodopojów. Al-Chadir miał odbyć wędrówkę przez Królestwo Mroku, później trafił do niezwykłej białej skały z tryskającym u jej szczytu źródełkiem. Al-Chadir był pierwszym, któremu udało się na nią wdrapać. Gdy wypił łyk wody z cudownego źródełka, jego szaty przybrały zielony kolor, on sam zaś stał się nieśmiertelny." (za Paranormalium)
Co ciekawe, jego wizerunek jest rozpowszechniony także w średniowiecznych kościołach chrześcijańskich.W Lindisfarne są dwie szczególne lokacje. W Akademii Ta'Sar znajdujemy nawiązania do Świętego Graala z filmu "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata", jak również (bardziej ukryte) do twórcy Dungeons&Dragons (i wydawnictwa TSR :P).
Z kolei sam klasztor Lindisfarne został odwzorowany na katedrze w Durham. Co ciekawe hrabstwo Durham sąsiaduje z innym, do którego administracyjnie należy wyspa... Lindisfarne. Klasztor mieszczący się na niej był wielokrotnie najeżdżany przez wikingów w VIII i IX wieku.

Yorwick z kolei to też prawdziwe miejsce, które w 866 roku zostało przejęte przez skandynawskich najeźdźców. Obecnie jest znane brytyjczykom jako miasto York.Przechodząc przez bramę do cyrku w Guberlandzie słyszymy jak pewien elf chwali się swoją nową grą, w której kieruje się rycerzem, zbiera ekwipunek, penetruje lochy i walczy ze smokami. Czyżby Dungeons&Dragons?

W Drangheimie można natknąć się na postać, która wspomina o Kirkugaard Keoning - pierwotnej nazwie planowanej dla Otchłani Śmierci (w plikach gry ta nazwa nadal jest obecna!). Co ciekawe wspomina także, że jest to Cmentarzysko Starożytnych.

Z "Pamiętnika nastoletniej Verhoffiny" dowiadujemy się m. in.:
1. Verhoffin miał siostrę, o której nie wiedział.
2. Został stworzony, a nie zrodzony.
Dokładając to, że nieomal nie zniszczył Axeoth... czyżby to był Escaton na świat MM9 i H4?

Grobowiec Tysiąca Strachów spotykamy także w innej części Might and Magic - na Xeenie w MM4.

Trzy Wyrdy, których posągi można zobaczyć w Domu Bogów o imioniach: Verdani (Wyrda Przeszłości), Igrid (Wyrda Teraźniejszości) i Morgana (Wyrda Przyszłości), i które mają władzę nad bogami Arslegardu to w rzeczywistości Starożytni znani z poprzednich gier.Praktycznie wszystko w MM9 ma swoje znaczenie, choćby najdrobniejszy szczegół. Na sarkofagach w Buraczanym Raju pojawia się tekst w piśmie runicznym. Co ciekawe ten sam tekst (choć dłuższy o jedno słowo) wyrył jako przysięgę jarl Frosgardu dla Zielonego Męża.

Seasons greetings Welcome to the Festival celebrations Party on

Tekst znaczy mniej więcej: "Świąteczne pozdrowienia. Witaj na festynie. Zabawa trwa".

Jest jeszcze jeden napis w grze, który przypomina pismo klinowe, ale nie został on jeszcze odszyfrowany przez fanów. Może wam się uda? ;)

© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty "Might and Magic IX". Redakcja, kontakt